Free songs
Arokem Su Arıtma ve Kimya San. Tic. Ltd. Şti. l SiteMap l
Arokem Su Arıtma ve Kimya San. Tic. Ltd. Şti.
İstanbul: 0216 394 80 70
 

Demineralizasyon

İşlem görmemiş tüm sularda, çözünmüş mineral tuzlar bulunur. Bu tuzlar su içerisinde, pozitif yüklü katyonlara ve negatif yüklü anyonlara ayrılırlar.  Demineralizasyon Sistemi sayesinde bu iyonların miktarı çok düşük seviyelere indirilerek saflaştırma işlemi yapılır.

Demineralizasyon Sistemi, su içerisindeki minerallerin yani katyon ve anyon iyonlarının giderilmesi işlemidir.
Bu işlem proseste yer alan ve içerisinde reçine dolgusu bulunan iyon değiştiriciler vasıtasıyla yapılır. Katyon iyonlarının giderildiği üniteye Katyon Değiştirici, anyon iyonlarının giderildiği üniteye de Anyon Değiştirici denir.

Her iki cins reçineyi bir arada bulunduran, yani hem anyonik hem de katyonik iyonların giderildiği üniteye Karışık Yatak İyon Değiştirici (Mixed Bed) denir.

İyon değiştiricilerden geçen ham su, katyonik yüklerini (Ca, Mg, Na) katyon değiştirici reçinelere bağlı H+ iyonu ile, Anyonik yüklerini (Cl, S04, HC03, Si02) ise Anyon değiştirici reçinelere bağlı OH” iyonu ile değiştirirler. İyon değişimi sonucunda suya verilen OH” ve H+ iyonları kendi aralarında birleşerek su molekülünü oluştururlar.

Sistem çıkışında pozitif ve negatif yüklü iyonlarından arındırılan su yüksek oranda saflaştırılmış olur.

Su içinde bulunan iyon yüklerini alan reçineler, bir süre sonra doygunluk noktasına ulaşırlar yani istenilen kalitede su üretememeye başlarlar. Tükenen reçinelerin yeniden tazelenmesi (tuttukları iyonlardan temizlenmesi) rejenerasyon işlemi ile gerçekleşir. Rejenerasyon sırasında anyonik reçine kostik ile katyonik reçine ise asit ile kendini yeniler.

Demineralizasyon Sistemlerinde çıkış suyu kalitesi; tank sayısı, ham su kalitesi, iyon değiştirme tipi ve miktarı gibi birçok çeşitli faktörlere bağlıdır.

Tanklar: Özel imalat PVC tanklar  kullanılmaktadır.

Kontrol ve Otomasyon Sistemi: Aside ve kostiğe dayanıklı vanalar kullanılarak manuel veya tam otomatik sistemlerimiz mevcuttur.

Su ve Atık Su Sistemleri İçin Teklif AlabilirsinizTeklif İste →